"Un tad sēžu un atkal domāju par viņu.
Es tomēr esmu redzējis šo cilvēku kaut kad iepriekš.
No otras puses – vai tad mēs visi jau neesam viens otru redzējuši kaut kad?"
(Aksels Hiršs)
Jā, droši vien esam. Kaut kad.
Kad?
Vasarā droši vien. Vasarās cilvēki biežāk viens otru redz. Varbūt, varbūt vēl agrā rudenī, bet ne vēlā. Vēlā ne. Vēlā rudenī, atkal citējot Akselu, "ielas ir pilnas ar parastajiem masu skatu dalībniekiem".
Bet, ja tā padomā, patiešām – kas cits mēs cits citam, garāmgājēji, esam? Fons, masu skats. Cik cilvēkos mēs ieskatāmies? Cik cilvēkiem no tiem, kuri mums un kuriem mēs paejam garām, ir iespēja kļūt par kaut ko vairāk? Man katrā ziņā ir tā, – ja man izdodas abpusēji saskatīties ar kādu garāmgājēju, tad viņš/a man vairāk nav tikai garāmgājējs. Viss, ko skārusi mūsu uzmanība, top par kaut ko vairāk. Par mums pašiem kaut kādā ziņā. Šis bērzs, piemēram, – man nebija bērzs, kuram pagāju garām. Viņš mani apturēja, lika sevī ieskatīties. Tā es arī darīju. Bērzs iekļuva manī caur skatienu, uz mirkli tapdams par mani pašu. Jā. "Šis bērzs man jānobildē," es nodomāju.
Tā bija vakara (gandrīz nakts) pastaiga 18. novembrī, ļoti skaistā, tumšā novembra dienā, kas bija lutinājusi mūs un mani ar visādu gaismu, pie kuras vēl atgriezīšos, bet... Diennakti pirms tam es pabeidzu lasīt Viļa Kasima "Lizergīnblūzu". Tas man bija tieši laikā. Un grāmtai ir ļoti svarīgi būt tieši laikā, jo nekas cits tai nemaz neder.
Katrai miniatūrai cauri plūst dūmakains, nostalģisks blūzs, kam gribas dziedāt, dungot līdzi, pat ja nezini vārdus. Tu taču – kā bērnībā – vari tos uzminēt vai dziedāt, kā un ko dzirdi! Mani šis process nofascinēja. Un pašai sagribējās uzrakstīt kaut ko dūmakaini absurdu – pa pusei sapni, pa pusei realitāti. Skaisti saplūst tās robežas. Izbaudīju līdz sirds blūziem.
- Aksels Hiršs – Viņas te nav;
- Māris Salējs – Pati skaistākā smadzeņu dziesma;
- Laimas Žurginas filma "Džemma" (1986) 20'
- Podkāstā – "Piedzīvot lappuses" saruna ar Jāņa Rozes apgāda direktori Renāti Punku.
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru